±

V dnešním světě je ± tématem, které upoutalo pozornost lidí všech věkových kategorií a prostředí. Ať už kvůli svému dopadu na společnost, historickému významu nebo vlivu v různých oblastech, ± se stal středem zájmu výzkumníků, odborníků i nadšenců. Od svého vzniku až po budoucí důsledky ± vyvolal debaty, kontroverze a úvahy, díky nimž se stal jedním z nejdůležitějších témat současnosti. V tomto článku prozkoumáme různé perspektivy a přístupy související s ± s cílem nabídnout komplexní a obohacující pohled na toto významné téma.

Možná hledáte: Znaménka plus a minus.

± (někdy psáno též +−, čteno plus mínus) je matematický symbol, který má více významů:

  • Ve statistice, experimentálních vědách a technice obvykle označuje rozmezí hodnot; před znaménkem se uvádí základní hodnota a za znaménkem se uvádí hodnota možné (maximální) odchylky (například chyby).
  • matematických výrazech značí alternaci dvou hodnot. Hodnoty vyjádřené se znaménkem + a hodnoty vyjádřené se znaménkem −. Symbol ∓ pak je k němu opačný, tj. .
  • V chemii se používá symbol (±) jako prefix (stereodeskriptor) v názvech racemických směsí.
  • šachovém zápise označuje výhodu bílého hráče. Pro výhodu černého hráče se používá komplementární symbol ∓.

Verzi obsahující francouzské slovo „ou“ (ve významu „nebo“) použil v matematickém zápise Albert Girard v roce 1626. Moderní formu symbolu použil William Oughtred ve svém díle Clavis Mathematicae (1631).[1]

Odkazy

Reference

  1. CAJORI, Florian. A History of Mathematical Notations, Volumes 1-2. : Dover, 1928. Dostupné online. ISBN 9780486677668. S. 245. .

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu ± na Wikimedia Commons